Před příjezdem

Je třeba svého zahraničního studenta kontaktovat co nejdříve před příjezdem. Čím dříve své studenty kontaktuješ, tím lépe pro všechny strany!

Neustále zdůrazňuj důležitost účasti na Orientation Days! Je to dobré nejen pro studenta, ale i pro Tebe - budeš mít mnohem méně práce s papírováním. Na OD totiž nejen vyřeší veškeré papíry v jeden den, ale taky na neoficiálních akcích pozná všechny ostatní zahraniční studenty, a je tak často mnohem samostatnější, protože toho mnoho vyřeší ve skupině přátel ze své země.

Řekni svému studentovi o webu esnvsb.cz, protože projde-li si ho, nejspíše už na Tebe nebude mít skoro žádné otázky. Usnadníš si tak práci a můžete se bavit i o jiných věcech, než je škola a ubytování.

Vytvořili jsme dva dokumenty, které Ti všechno usnadní: Survival Guide - souhrn všech informací, které by se k zahraničním studentům měly dostat (pravděpodobně ho už Tvůj zahraniční student dostal, ale vždy se raději přesvědč, případně mu ho předej, opět se tak vyhneš zbytečným otázkám) a Buddy Cookbook - příručka, která Ti ulehčí prací buddyho a bude pro Tebe vodítkem. Postrádáš-li v dokumentech nějakou důležitou informaci, kontaktuj nás na hr@esnvsb.cz

Nezapomeň svému studentovi říct, ať se přidá do Facebookové skupiny, která je pro každý akademický rok nová: vždy má tvar International students at VŠB - TU Ostrava 2020/2021 (dle příslušného roku) a sám se do ní taky přidej, ať jsi v obraze, co se děje. Řeší se zde každá situace, do které se zahraniční studenti dostanou a taky zde chodí avíza o pořádaných akcích.

Po příjezdu

Vyzvednout studenta stačí v Ostravě, nemusíš pro něj jet na letiště. Odkaž ho na náš web, kde najde podrobnosti o tom, jak se z nejbližších letišť dostat do Ostravy (konkrétně zde), případně mu sám poraď. 

Nemůžeš-li svého zahraničního studenta v daný den vyzvednout, najdi si za sebe náhradu - ať už jiného buddyho, nebo svého kamaráda, každopádně spolehlivého člověka!

Většina zahraničních studentů bydlí na kolejích. Pokud přijedou v době, kdy není Accommodation Office otevřená (večer nebo o víkendu), dostanou provizorní pokoj. Pokud s ním nejsou spokojeni, mohou pak následující pracovní den jít na Accommodation Office vyřídit si jiný pokoj - to už zvládnou sami. Někdy se jim nelíbí spolubydlící, někdy pokoj. Vysvětli jim, že je to jen na jednu noc (případně na víkend, mají-li tu smůlu, že přijedou v pátek večer), a že si pak sami vyberou. 

Reakce zahraničních studentů na koleje bývají občas velmi silné, zejména u těch, kteří jsou zvyklí na zcela jiné standardy. Zachovej se jako správný buddy, což znamená v překladu "kámoš", a zkus svého studenta přimět, aby se na to díval z té lepší stránky - všichni erasmáci jsou tu pohromadě, denně spolu snídají, obědvají, večeří, dělají movie nights, párty, a za týden mu ani nepřijde, že je jejich pokoj malý, nebo spolubydlící divný, protože stejně bude většinu času trávit jinde se svými přáteli.

Vízum

Pokud Tvůj student potřebuje k pobytu zde vízum, měl bys s ním do tří dnů od jeho příjezdu zajít na cizineckou policii. Povinnost hlásit své ubytované mají sice koleje, ale stává se, že se tak nestane. Proto pro svůj klid a hlavně klid Tvého studenta věnuj chvilku času tomu, že jej zavedeš do Vítkovic (zastávka Český dům) a pomůžeš mu se "zlegalizovat". Není to na dlouho, většinou zde fronty nebývají. Zároveň pak svého studenta upozorni, ať řeší prodlužování víza s dostatečným předstihem (minimálně 2 měsíce), bude-li zde chtít zůstat déle, aby se pak vyhnul problémům.

I buddies si musejí pomáhat...

Pokud jdeš se svým studentem třeba na cizineckou policii, bude od Tebe velmi milé, když s sebou vezmeš i další studenty. Usnadníš tak práci nějakému buddymu, který pak zase na oplátku může suplovat za Tebe, až Ty nebudeš mít čas. Proto kdykoli se svým studentem jdeš někam, kam možná potřebují i jiní, zeptej se ve Facebookové skupině (ESN VŠB-TUO Buddies), zda se někdo přidá.

Stejně tak všichni ocení Tvou aktivitu ve FB skupině. Pokud se někdo na něco ptá, nejsou to jen aktivní členové ESN, kteří jsou kompetentní odpovídat. Neboj se reagovat na dotazy zahraničních studentů, lépe si Tě díky tomu zapamatují a je pak snazší se s nimi spřátelit.